Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 13835348



*

nr 1383 5348


Porslin

6 delar, Röd rubin, Gefle. Höjd: 8-17 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 mars 2021
kl 20:28:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/3 16:26:33 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:31
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:33
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr